Головна | Новини | Вознесенщина |
ПОЖЕЖОБЕЗПЕКА У ЛІСІ
Будьте обережні з вогнем у межах будь-якої природної території. Щоб ваша необережність не стала причиною лісової пожежі, виконуйте наступні правила:
Øзбираючись у ліс на відпочинок або в турпохід, візьміть із собою сокиру, складну лопату, цебро або великий пластиковий пакет;
Øніколи не підпалюйте суху траву на полях або галявинах у лісі. Якщо Ви побачите, як це роблять інші, постарайтеся їх зупинити й пояснити, чим небезпечні трав’яні пали;
Øне розводьте багаття у лісі в суху жарку погоду, утримайтеся від таких пікніків, адже вони з дуже великою вірогідністю можуть призвести до самих трагічних наслідків, в тому числі для Вас і Ваших рідних;
Øв будь якому випадку, ніколи не розводьте багаття в сухому лісі або на торфовищі. Насамперед, переконаєтеся, що кострище розташовується на мінеральному ґрунті (піску або глині). Перш ніж розвести багаття згребіть лісову підстилку з кострища й навколо її в радіусі одного метра;
Øдобре залийте багаття перед відходом. Після цього розгребіть золу й переконаєтеся, що під нею не збереглося тліючих вугіль, якщо збереглися – те залийте ще раз. Не йдете від залитого багаття, поки від нього йде дим або пар. Про те, чим заливати багаття, подбайте заздалегідь;
Øніколи не кидайте ретельно непогашені сірники або сигарети, не користуйтеся в лісі різними піротехнічними виробами: петардами, бенгальськими вогнями, свічами й т.п., навіть у засніженому лісі;
Øне заїжджайте безпосередньо в ліс на автомобілях і особливо на мотоциклах. Іскри із глушителя можуть викликати пожежу, особливо в сухому лісі з мохом;
Øне залишайте у лісі сміття. Засмічення лісу – ознака безкультур’я і повної відсутності совісті. Крім того, таке сміття, як пусті скляні пляшки створюють ефект лінзи (збільшуючого скла) і дуже часто викликають загоряння;
Øпостарайтеся пояснити Вашим друзям і знайомим, що їхня необережність може послужити причиною пожеж;
Відчувши запах диму, підійдіть ближче й з’ясуєте, що горить, у яку сторону дме вітер, яка небезпека поширення пожежі, чи є діти в зоні руху вогню. Оціните ситуацію – чи варто намагатися згасити вогонь самотужки або краще поспішити за допомогою, щоб не втратити даром часу й не дати вогню набрати силу.
Якщо пожежа тільки починається, – наприклад, невеличкий трав’яний пал або тліє лісову підстилка від кинутого кимсь багаття, постарайтеся загасити його самі. Іноді досить просто затоптати полум’я (правда, бажано почекати й переконатися, що трава або підстилка дійсно не жевріють, інакше вогонь може з’явитися знову). Заливайте вогонь водою з найближчої водойми, засипте землею. Використовуйте для гасіння пучки гілок від дерев листяних порід або деревця довжиною 1,5 – 2 метри, щільну тканину, мокрий одяг. Наносите ковзні удари по краю вогню збоку убік вогнища пожежі, як би змітаючи полум’я; тканина після кожного удару перевертайте, щоб вона в такий спосіб охолоджувалася й не зайнялася. Якщо вогонь перекинувся на крони, валите не торкнуті пожежею дерева на його шляху (кроною від місця пожежі), якщо маєте чим і маєте на це час, та якщо це не створює для Вас небезпеку.
Загасивши невелику пожежу, не йдіть доти, поки не переконаєтеся, що вогонь не розгориться знову. Повідомите в лісництво або пожежну охорону про місце й час пожежі, а також про можливі його причини. Якщо саме Ваші необережні дії привели до виникнення пожежі, не намагайтеся приховати цей факт і втекти, – рано або пізно винуватець буде встановлений, але сума відшкодування збитку від несвоєчасно погашеної пожежі буде неспіврозмірно більше тої, котру заплатите, вчасно зупинивши вогонь. Зрозуміло, що якщо навіть з Вашої вини виникла пожежа і Ви бачите, що гасіння самотужки становить небезпеку для Вашого життя, або Ви самі загасити пожежу не зможете, не слід і намагатися, краще викликати підмогу.
Якщо горить торф’яне болото, не намагайтеся самі загасити пожежу, обійдіть його стороною. Рухайтеся проти вітру так, щоб він не доганяв вас вогнем і димом, не утрудняв орієнтування, уважно оглядайте перед собою дорогу, обмацуйте її шостому або ціпком. Запам’ятаєте: при горінні торфовищ гаряча земля й дим, що йде з-під її, показують, що пожежа пішла під землю, торф вигорає зсередини, створюючи порожнечі, у які можна провалитися й згоріти. Вас там навіть шукати ні хто не буде (не має сенсу).
Якщо вогонь досить сильний, і Ви не можете загасити його самотужки – постарайтеся якнайшвидше сповістити про нього тих, хто повинен цим займатися. Зателефонуйте до пожежної охорони (телефон 101) і повідомите про знайдене вогнище загоряння та як туди доїхати. Якщо пожежа в лісі або на торфовищі, зателефонуйте також у лісгосп (адресу й телефон лісгоспу бажано довідатися до початку пожежонебезпечного періоду; його, наприклад, можна знайти в районному телефонному довіднику або запитати про нього у відділенні зв’язку).
Якщо Ви побачили палаючу стерню, не чикайте, коли займеться ліс або лісова смуга – теж обов’язково зателефонуйте пожежникам і в міліцію, навіть якщо її підпалив власник поля або найняті ним мерзотники. Підпалювання стерні, як би це не виглядало дріб’язково, вкрай небезпечно, адже крім пожежної небезпеки, в наш час це ще і велика небезпека внаслідок забруднення повітря. Гадаю, що кожному відомо, що поля і сільгоспрослинність забруднені всілякою хімією (добрива, пестициди, хімічні та радіоактивні опади) і при підпалюванні всі ці отруйні речовини, навіть ті, що вже дещо в землю пішли, вилітають у повітря і отруюють всіх навколо, а згодом знову випадають з дощами на Ваші ж голови. Тому підпалювачів стерні та сухої трави навіть за людей не варто рахувати, а повідомити про такі дії – це обов’язок кожної нормальної людини, яка дбає про себе, своїх рідних, про свою землю.
Якщо пожежа дійшла до Вашого будинку або садової ділянки
Негайно сповістить жителів прилеглих будинків лементами й ударами в рейку, дзвін. Повідомите про пожежу телефоні або через посильного в найближчу пожежну частину й добровільну пожежну дружину (якщо вона існує).
Перевірте, чи є в будинку люди, рятуйте їх з вогню. Будьте обережні – можуть вибухнути балони з газом або звалитися перекриття! При порятунку людей обв’яжіться мотузкою (для страховки зовні і для орієнтування у диму), закрийте рот і ніс мокрою носовою хусткою або тканиною та дихаєте через неї, озброїтеся ломом або сокирою для злому дверей.
Використовуйте для гасіння пожежі вогнегасники, цебра з водою, пісок, сніг. Для попередження поширення вогню на інші будівлі прохолоджуйте їх водою; баграми або ломами руйнуйте стіни (але не так, щоб дах завалився на тих, хто у середині), розтаскуйте палаючі колоди й дошки. Попросіть сусідів, не зайнятих гасінням, спостерігати за сусідніми будинками (можливе падіння на дахи іскор, головешок і шматків розпечених покрівельних матеріалів); відведіть подалі дітей. До прибуття пожежних повідомите їм про можливе знаходження людей у палаючому будинку; про наявність і місцезнаходження газових балонів, горючих рідин, пожежних водойм, гідрантів і т.д.
Якщо пожежа застала Вас у будинку й немає можливості вийти, постарайтеся спуститися в підвал або льох, щільно закрийте двері й щілини одягом для запобігання проникнення диму (льох убезпечить Вас від вогню й падаючих конструкцій). Після гасіння пожежі приверніть увагу пожежних стукотом або лементами.
Якщо пожежна охорона або лісгосп відмовляються гасити пожежу під тим або іншим приводом, то зателефонуйте у міліцію, прокуратуру, на гарячу лінію МНС. Зволікання може вийти боком Вам і Вашим рідним…
____________________________________________________________________________